Recyklovatelné obalové materiály Rosma

Balení potravin je důležitá činnost, která je nezbytná pro zachování ochranné atmosféry a prostředí při přepravě z výroby až ke spotřebiteli. Pokud tato fáze výroby není provedena dle standardů a legislativy, tak se výrobce vystavuje riziku pokut a jiných postihů. Proč? Protože je povinný připravit a ochránit výrobek před poškozením nebo zkázou během přepravy. Aby se vše provedlo, jak má, je nezbytný obalový materiál. V tomto článku si řekneme, s jakými druhy se můžeme běžně potkat.

Co je to obal

Obal neboli obalový materiál je pojem, kterým lze označit jakýkoliv obaly nebo pomocný obalový prostředek, určený pro přepravu a ochranu zboží. Obaly jsou vyrobeny tak, aby upoutali zákazníka, který hned získává představu o:

  • velikosti,
  • tvaru,
  • vlastnostech daného produktu.

Výběr obalu

Chceme-li vybrat obal, musíme sledovat parametr "TYP". Ten totiž udává, z čeho je obal vyrobený, případně jaké má vlastnosti nebo do jaké míry je recyklovatelný. Dalším parametrem při výběru vhodného obalu je jeho hmotnost, která musí být pochopitelně co nejnižší, ale ne na úkor kvality! Tyto hodnoty hrají velkou roli při procesu a jeho optimalizaci. Pokud si netroufáte vybrat vhodný obal, obraťte se na společnost obalové materiály Rosma.

Plastové obalové materiály

Plast je past a je potřeba si uvědomit nebezpečnost umělých hmot! Proto je potřeba hned př ivýrobě umělé hmoty opatřit speciálním symbolem, který nám jasně říká, s čím máme tu "čest". Nejčastěji se můžeme potkat s termoplasty (polyetylen, polyvinylchlorid, polystyren) nebo termosety (epoxid, polyester, polyuretan). Recyklace umělých hmot obecně je složitý proces, protože se přirozeně nerozloží a ve spalovnách vznikají toxické látky, které se vlivem nedokonalého spalování dostávají do ovzduší, kde opět škody všem! Proto je nutné plasty neplýtvat a užívat jej s rozumem.

obalové materiály Rosma

Druhy obalových materiálů

  1. Primární obal – bezprostřední obal výrobku
  2. Sekundární obal – chrání celé balení a je nutné ho rozbalit po přepravě
  3. Přepravní obal – samostatný obal pro přepravu a skladování
  4. Pomocný obalový prostředek – bezpečnostní rohové lišty, proložky, apod.
  5. Opětovně použitelný obal – vratný obal za který se platí záloha
  6. Nevratný obal – určený pouze pro jedno použití
  7. Vývozní obal – určený a speciálně upravený pro dodávky výrobků do zahraničí

Jednotlivé typy obalových materiálů

Dřevěné obaly – kvalitní ochrana/vyšší hmotnost
Lepenkové obaly – ekologicky přijatelná recyklace/nedostatečná ochrana
Textilní obaly – nízká hmotnost/nemožnost opakovaného naplnění
Skleněné obaly – lze několikrát naplnit/potřeba vymytí a dezinfekce
Kovové obaly – kvalitní ochrana/vysoká spotřeba ocele

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4