Jaké máme druhy plastů?

plastové lahve

V tomto článku si popíšeme ty nejvíce používané druhy plastu a jejich použití v průmyslech.

PET

PET je normálně používán pro uskladňování prodejné vody, minerálek, energy drinků a dalších různých nápojových výrobků. Obecně je PET považován za plast, který je bezpečný, neobsahuje bisphenol A. Při kontaktu s teplem ale vypouští antimony, v jídle či pití může způsobit zvracení, průjmy a žaludeční křeče. Někeré studei ukázaly, že ve vodě, které byly uskladňovány v PET lahvích je stokrát více antimonů, než v zemní vodě. Čím déle je láhev na poličce v obchodě nebo vystavena slunci, tím více nebezpečí vám při napití se hrozí. Takže přestaňte používat pořád tu jednu stejnou pet láhev ve snaze zachránit přírodu a zachraňte raději sebe. 

HDPE

HDPE se používá na lahve od mléka džusu, lahvičky šamponů, nákupní tašky... Stejně jako PET je poměrně bezpečný, nicméně ukázal, že vypouští do potravin estrogenní chemikálie, které jsou nebezpečné pro těhotné a kojící matky a mladistvé.

PVC

Polyvinylchlorid je ohebný i tuhý, používá se do istalatérských trubek, jako krabičky na jídlo, hraček atd. PVC obsahuje ftalát DEHP který může dělat muže více feminní, ne tolik jako feministy, spíš jako ženy. 

LDPE

Tento plast se používá pro tašky v čistírnách, obaly na noviny, odpadkové koše a taky na kartony od mléka a kelímky na pití. Sice neobsahuje bisphenol, ale stejně jako ostatní plasty může mít razantní důsledek na hormonální rovnováhu, jelikož propouští estrogenní chemikálie.

Polypropylen

PP se používá na misky od jogurtů, plastové misky na jídlo a výplň do zimních bund. Tento plast má vysokou toleranci proti teplu a díky tomu nevypouští tolik škodlivých látek, jako tomu je u ostatních plastů.

Polystyren

Polystyren při kontaktu s teplem vypouští styren, který je podezřelý z toho, že je karcinogenní. Takže až si budete v zimě dávat svařák, doneste si vlastní kelímek, ty polystyrenové nemusí být nejlepší volba. A hlavně je nepoužívat několikrát. Vážně, lidský život je důležitější, než troška plastu na skládce navíc. Stejně jen to, že člověk žije zanechává větší uhlíkovou stopu, než poměr plastu na člověka, i váš pes má větší uhlíkovou stopu, než vaše auto.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4