Strop z OSB desek – Dřevo nad plastem

Co že to vůbec jsou OSB desky? Pod tímto názvem si vybavíme vždy desky, které se vyrábí lisováním velkoplošné dřevotřísky.
V angličtině OSB znamená Oriented Strand Board. To znamená, že třísky, ze kterých se deska skládá, jsou nějakým způsobem orientovány. OSB je tvořeno ze tří částí – ze dvou vnějších vrstev a z jedné vrstvy prostředí, ve které často bývá obsažena i perodrážka, tj. že střední vrstva je mírně vysunuta ven, aby se do sebe mohly jednotlivé osbéčka zasunout a tvořily tak pevný celek. Ve vnějších vrstvách se třísky orientují podél dlouhé strany OSB desky a ve vnitřní naopak rovnoběžně se stranou krátkou. Tímto docílíme soudržnosti a pevnosti desek. Tyto vrstvy jsou k sobě přilepeny pomocí fenol-formaldehydované pryskyřice.
 
Hodí se vůbec OSB desky na stavbu stropu? Často je můžeme vídat jako řešení podlah a to i v patrech, to znamená, že to co máme pod nohama asi mají jiní lidé nad hlavou, takže bych se tohoto řešení nebál. Samozřejmě záleží na kvalitě OSB desky, kterou používáme, její délce, podkladu a také důslednosti prokotvení OSB s podkladem. V tomto případě někteří používají chemické lepidlo, PU pěnu a šroubky s hmoždinkou. Nicméně takovou velkou stavbu je důležité řádně prodiskutovat s odborníkem, mít povolení a tak dále. Přeci nechcete, aby vám náhodou spadla střecha na hlavu. 
 
Kromě tloušťky óesbéčka musíme počítat i s materiálem, ze kterého je vyrobeno. Není přeci dřevo jako dřevo. Pro stavby se hodí sb buď ze smrkového nebo borovicového dřeva.
 
Pokud dáváte desku na strop mezi další obytnou místnost, tak nezapomeňte na kročejovou izolaci. Zvláště pokud v té místnosti bude mít někdo nábytek. I tak, když víte, po čem to vůbec chodíte, tak se stává, že řemeslníci raději hodí přes osb desky koberec, aby neměli takový strach z toho, že se to jednou zřítí. Pořád je to lepší, než to dělat z plastu.
Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4