Pravda o škodlivosti plastů

plastová taška

V tomto článku se budeme zabývat nedávnou studií dánských vědců. Pokud jste z Greenpeace nebo ztrácíte čas jinou podobnou blbostí, tak Vám buď tento článek otevře oči, zavře srdce nebo jej shledáte jako snůšku nesmyslů a budete přehlížet fakta.

Produkce plastů pořád stoupá a teď jsme na více, než 300 milionech metrických tun plastu roční výroby (zhruba stejně množství plastu je v tuto chvíli v oceánech). Dánská Agentura pro Environmentální Protekci prezentovala studii, která ukazuje, že tašky z plastu mají menší dopad na životní prostředí, než organické tašky z bavlny. Mazec, co?

Všichni víme, že plast je nebezpečný pro přírodu, zvlášť v případě, kdy nám znečišťuje oceány, nicméně i kyslík je nebezpečný pro lidské tělo, protože kvůli němu stárneme a technicky oxidujeme. Všichni vlastně pomalu umíráme na otravu kyslíkem.

Studie, která posuzovala organický životní cyklus 7 různých materiálů, které se používají jako nákupní tašky, měla za úkol identifikovat nejnebezpečnější materiál dle 16 různých environmentálních parametrů, zahrnujíc i dopad na klima, na ozónovou vrstvu, toxicitu pro lidské tělo a také použití vody pro výrobu tašky.

Tato studie ukázala, že tašky z lehkého polyethylenu, jako ty, které používáme v obchodech na pečivo nebo na psí hovínka mají dalece nejnižší dopad na životní prostředí. Divné, přinejmenším, ale je to tak.

Výzkumníci dodali, že ideální by bylo, kdybychom používali tyto tašky a následně je používali jako tašky na odpad. Jiné tašky z těžšího plastu by ale samozřejmě měly být recyklovány.

Největší dopad na životní prostředí měly právě tašky z organické bavlny, ty se musí použít 149 krát, aby vyrovnaly svou vlastní škodu; normální papírovou tašku stačí použít 43 krát.

Všechny tašky, nehledě na materiál, by měly být ovšem používány kolikrát jen je to možné.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4