Pravda o škodlivosti plastů
V tomto článku se budeme zabývat nedávnou studií dánských vědců. Pokud jste z Greenpeace nebo ztrácíte čas jinou podobnou blbostí, tak Vám buď tento článek otevře oči, zavře srdce nebo jej shledáte jako snůšku nesmyslů a budete přehlížet fakta.
Produkce plastů pořád stoupá a teď jsme na více, než 300 milionech metrických tun plastu roční výroby (zhruba stejně množství plastu je v tuto chvíli v oceánech). Dánská Agentura pro Environmentální Protekci prezentovala studii, která ukazuje, že tašky z plastu mají menší dopad na životní prostředí, než organické tašky z bavlny. Mazec, co?
Všichni víme, že plast je nebezpečný pro přírodu, zvlášť v případě, kdy nám znečišťuje oceány, nicméně i kyslík je nebezpečný pro lidské tělo, protože kvůli němu stárneme a technicky oxidujeme. Všichni vlastně pomalu umíráme na otravu kyslíkem.
Studie, která posuzovala organický životní cyklus 7 různých materiálů, které se používají jako nákupní tašky, měla za úkol identifikovat nejnebezpečnější materiál dle 16 různých environmentálních parametrů, zahrnujíc i dopad na klima, na ozónovou vrstvu, toxicitu pro lidské tělo a také použití vody pro výrobu tašky.
Tato studie ukázala, že tašky z lehkého polyethylenu, jako ty, které používáme v obchodech na pečivo nebo na psí hovínka mají dalece nejnižší dopad na životní prostředí. Divné, přinejmenším, ale je to tak.
Výzkumníci dodali, že ideální by bylo, kdybychom používali tyto tašky a následně je používali jako tašky na odpad. Jiné tašky z těžšího plastu by ale samozřejmě měly být recyklovány.
Největší dopad na životní prostředí měly právě tašky z organické bavlny, ty se musí použít 149 krát, aby vyrovnaly svou vlastní škodu; normální papírovou tašku stačí použít 43 krát.
Všechny tašky, nehledě na materiál, by měly být ovšem používány kolikrát jen je to možné.