PPR a instalatérství

Polyproplyen, neboli PPR je v současnosti velmi oblíbený materiál, který se využívá v různých odvětvích. My si jej dnes v jenom takovém odvětví představíme.

PPR už jsme zde jeden článek věnovali, takže materiál jako takový už vám představovat nemusíme. Co by vás ale mohlo zajímat je to, jak jej využíváme v běžném životě, konkrétně v instalatérství.

Napřed si ale řekneme, proč polypropylen nahrazuje klasické materiály, jako například ocel, litinu a další kovy. Důvodů je mnoho. Jasnou výhodou proti kovovým materiálům je váha polypropylenu. Jedná se o plast, takže je mnohonásobně lehčí, než kov. Jednodušší také manipulace s tím. Zatímco u kovů často zápasíte s montáží, polypropylenové jednotky k sobě stačí jednoduše svařit. Jako plast jsou nerezové, takže výhoda lze vidět i ve zdravotní nezávadnosti, protože vodu nemá co kontaminovat. Nesmíme také zapomenout na průměrnou délku životnosti u polypropylenu. V ideálních podmínkách vydrží až 50 let. V případě nutnosti nabízí velmi jednoduchou výměnu jednotlivých částí potrubí. Nepotřebné kusy jsou snadno zrecyklovatelné, takže používáním polypropylenu pomáháte šetřit životní prostředí. 

ppr tvarovky

Když už teď znáte výhody tohoto materiálu, můžeme se pustit do způsobu jeho využití v instalatérství. Polypropylen je schopen zastat většinu rolí v potrubním systému. O polypropylenových trubkách už jste určitě slyšeli. Odolnost vůči korozi a nezávadnost spolu s jednoduchou manipulací z nich dělají skvělou volbu, hlavně pro moderní novostavby. Dále známe PPR tvarovky. Ty rozlišujeme na tvarovky závitové a plastové. Rozdíl je ve způsobu montáže. Obě verze se pojí pomocí polyfúzního svařování. Závitové PPR tvarovky ale navíc nabízejí větší upevnění pomocí závitu. Na trhu najdete velké množství různých tvarů. Nejběžnější jsou kolena, která slouží k zahýbání trubek. Další známý tvar je Téčko, který slouží jako rozdvojka proudu. Známe ale také tvarovky ve formě kříže a mnoho dalších. Častým doplňkem k PPR trubkám bývají izolace z Mirelonu. Stejně jako trubky jsou levné, lehké, odolné a jsou schopny vydržet teploty do 90°.

Teď už znáte výhody PPR a také formy, ve kterých v instalatérství používá. Máte vlastní zkušenosti s polypropylenem?

Je vám z toho článku horko? Kupte si klimatizaci!

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4